ISE PROJEKT: ERATOSTENOV POKUS I PROMATRANJE POMRČINE SUNCA

Autor: Lahorka Havranek Bijuković, 21. 3. 2015.

Pod pokroviteljstvom CARnet-a i ISE (Inspiring Science Education ) zajednice škola održane su dvije aktivnosti, Eratostenov pokus 19.ožujka i promatranje pomrčine Sunca 20. ožujka 2015. , u kojima je sudjelovala i OŠ Manuš. U ovim aktivnostima sudjelovalo je više od 400 škola širom EU, a ponajviše iz Grčke i Hrvatske!

Naša je škola član zajednice ISE škola od 2014. godine i nastojimo uključiti učenike naše škole u znanstvene događaje  koji imaju potporu obrazovne zajednice.

Eratostenov pokus sastoji se u određivanju opsega Zemlje na način na koji je to napravio grčki filozof i znanstvenik Eratosten u 3. stoljeću prije Krista. Koristeći se štapom duljine 1 metar i mjereći duljinu sjene štapa u solarno podne, odredili smo kut Sunčevih zraka.

Učenici četvrtih i osmih razreda, pod vodstvom učiteljice razredne nastave Dijane Budimir i i učiteljice matematike Lahorke Havranek Bijuković, nakon mjerenja uputili su se u svoje učionice i nacrtali trokute. Koristeći se geometrijskim priborom, odnosno programom Geogebra, izmjerili su kut i kasnije tijekom dana stupili u kontakt sa Srednjom školom  Bedekovčina . Poznavajući veličinu njihovog kuta, saznali smo kutnu udaljenosti naših dviju lokacija te s pomoću Google Earth-a i kalkulatora odredili opseg Zemlje, 40 382 km. Bili smo izuzetno zadovoljni ovim rezultatom.

Kolegica Daniela Usmiani iz Srednje škole Bedekovčina objavila je članak na Portalu za škole skole.hr.

Sljedećeg dana, učiteljica Ilijana Dominović uputila se sa svojim prvašićima na Marjan. Cilj je bio promatranje pomrčine Sunca pomoću projekcije na papir ili platno. Na ovom principu radi camera obscura i siguran je način promatranja Sunca, bez opasnosti oštećenja oka. Snimljeno je mnoštvo prekrasnih fotografija koje ćemo poslati na natječaj za izbor najbolje fotografije događaja , Solar Eclipse Photo Contest. Djeca su uživala u prekrasnom danu i jedinstvenom događaju.

OŠ Manuš  nastojat će i ubuduće  sudjelovati u što više ovakvih znanstvenih događaja u okviru ISE projekta, ali i šire.

U foto-galeriji možete pronaći fotografije ovih dvaju događaja.