> Predmeti  > Povijest
POVIJEST

27.1. DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Autor: Dragica Reljić, 27. 1. 2014.

HOLOKAUST- u razdoblju od 1933. do 1945.g. nacisti su nastojali uništiti sve Židove u Europi. Prvi put u povijesti, industrijske metode su korištene za masovno uništenje cijelog naroda. Šest milijuna ljudi je ubijeno, uključujući  1 500 000 djece. Taj se događaj zove holokaust. Nacisti su također porobili i ubili i milijune drugih ljudi. Ubijen je veliki broj Roma, ljudi s tjelesnim i mentalnim poremećajima, Poljaka, sovjetskih ratnih zarobljenika, sindikalista, političkih protivnika, homoseksualaca i drugih.

27.1.1945. sovjetske trupe ušle su u koncentracijski logor Auschwitz i oslobodili oko 7 000 preostalih zatvorenika

“TKO ZABORAVLJA ZLOČIN POSTAJE NJEGOV SUDIONIK”

Voltaire