PROJEKTNE AKTIVNOSTI U STUDENOM

Autor: Dragica Reljić, 11. 11. 2015.

I učenici 4.a razreda sa svojom učiteljicom Jelicom Balić posjetili su MHAS. Zahvaljujući odličnim likovnim radionicama koje je osmislila muzejska pedagoginja Lada Laura, izradili su prekrasne radove. Naravno i njihovi radovi biti će izloženi u Noći muzeja!

Kako smo već prije spomenuli u sklopu projekta "Od starog pisma do novog prijateljstva" održavaju se radionice u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika. Radionice su namijenjene učenicima trećih, četvrtih i petih razreda naše škole. U srijedu, 11.11. Muzej su posjetili učenici 5.a razreda. Na vratima Muzeja učenike je dočekala muzejska pedagoginja Lada Laura. Gospođa Laura provela je učenike kroz stalan postav Muzeja čiji se eksponati odnose na hrvatsku ranosrednjovjekovnu povijest. Zahvaljujući zanimljivom predavanju gospođe Lade Laure učenici su imali priliku čuti brojne zanimljivosti vezane za izložene eksponate kao što su Višeslavova krstionica, oltarna pegrada iz Kapitula kod Knina, ciborij iz crkve svete Marte u Bijaćima, Trpimirov i Branimorov natpis, Bašćanska ploča čija se kopija čuva u Muzeju. Ono na što su trebali obratiti pozornost je bogatstvo ukrasa, pletera, vitica, vinove loze, ptičica...Na taj način učenici su se pripremili za sljedeću fazu posjeta Muzeju, a ta je likovna radionica. Gospođa Laura dala je učenicima upute te su oni prvo olovkom crtali inicijale glagoljskih slova, a potom su ih bojali vodenim bojama. Tako su nastala prava umjetnička djela. Radovi učenika naše škole biti će izloženi za Noć muzeja koja se održava 29. siječnja 2016.g.