SNIMANJE FILMA

Autor: Dragica Reljić, 14. 3. 2022.

S obzirom da je tema „Čuvara baštine“ -naše užance, OŠ Manuš je odlučila predstaviti čak četiri splitske užance. Užance koje smo izabrali dio su svakodnevice suvremenih Splićana. U našem video uratku koji je ujedno naš glavni proizvod nastojali smo prikazati običaje bez kojih je nezamisliv život svakog Splićanina. Te užance su: sudjelovanje u  fešti svetog Duje-Sudamja, navijanje za Hajduka, kupanje na Baćama i šetnja po Marjanu. I sami učenici su se složili da bez tih običaja Split ne bi bio Split. S obzirom da smo naš projekt nazvali „Nomen est omen“ cilj nam je bio navedene običaje povezati s određenim splitskim predjelima te potaknuti učenike da razmišljaju o njihovoj etimologiji-podrijetlu naziva kao što su Dujmovača, Marjan, Bačvice ili Poljud. Učenici su istražujući podrijetlo tih naziva istovremeno nešto naučili o prošlosti Splita.

U projektu sudjeluju učenici od 5. do 7. razreda u okviru četiri grupe. Na samom početku grupe (razredi) birali su užancu koju će predstaviti u svom video zapisu, a potom su prionuli pisanju scenarija te osmišljavanju knjige snimanja. Nama osnovnoškolcima teško je sve raditi po pravilima struke kad je u pitanju snimanje ili montaža, ali radili smo punim srcem i nastojali naučiti nešto novo. Naši učenici posjeduju brojna neformalna znanja na koja se možemo osloniti u izvanškolskim aktivnostima kao što je primjerice snimanje i montaža video zapisa. Tu svakako trebamo spomenuti i suradnju s roditeljima. Često u takvim situacijama mi učitelji učimo od naših učenika, ali i od roditelja.